Tag Archives: maths word problem

Abigail’s maths problem

How much will it cost to take a whole year 6 in a school to go on residential at Spain for 4 days and 3 nights at the hotel and tickets for plane? 

 

You are going on holiday to Spain.Spain Grunge Flag

The Flight costs £89.

There are 270 Pesetas to the Pound.

It takes 2 hours 45 minutes to fly there from England.

The hotel costs £24 a night.


Users who have LIKED this post:

  • avatar
  • avatar
  • avatar
  • Alicia Taylor